اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

 

شیخ یوسف قرضاوی روحانی مصری تبار و رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان که با گذرنامه قطری در ان امیر نشین ساکن است

 

ادعاهای قرضاوی و سوء استفاده از آزادی بیان

محمد رضا نوری شاهرودی

شیخ یوسف قرضاوی روحانی مصری تبار و رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان که با گذرنامه قطری در ان امیر نشین ساکن است و بیش از چهل و هفت سال است که موطن اصلی خود را ترک کرده، هر هفته میهمان شبکه الجزیره ست و با بحث پیرامون مسایل اجتماعی اسلام به پرسش های مخاطبان عربی پاسخ می دهد. وی با طرح مبحث "شریعت و زندگی" توانسته است مخاطبانی را در جهان اسلام متوجه کانال تلویزیونی الجزیره کند. متاسفانه کانال الجزیره در قطر به بلند گوی سازمان تروریستی القاعده تبدیل شده است و اکثراً شاهد هستیم که نوارهای ویدئویی این گروه از این کانال تلویزیونی پخش می شود. همچنین در چند ماهگذشته از این کانال به مرجعیت شیعه اهانت فراوانی صورت گرفت و اخیراً هم صحبت های نفر دوم القاعده را پخش کرد و افکار عمویم جهان اسلام را بسیار رنجاند. قرضاوی مسایلی را که علیه گروه بزرگی از مسلمان ها است در بعضی از روزنامه ها و کانال های تلویزیونی مطرح کرده است. انتظار است که دولت قطر آزادی بیان را در رسانه هایش هدفمند کند و باعث فتنه انگیزی بین مسلمانان نشود، آنه هم در ماه مبارک رمضان که ماه وحدت و یکدلی است. قرضاوی می گوید: ایران رویای تشکیل یک امپراتوری و تسلط بر دنیای اهل سنت را دارد. مذهب شیعه در مصر، سودان، تونس، الجزایر و مغرب به سرعت در حال پیشرفت است، در جنوب شرقی آسیا مثل اندونزی و مالزی و در آفریقا چون نیجریه و سنگال مذهب شیعه روز به روز طرفداران جدیدی پیدا می کند، اقلیت شیعه به مرور حق خود را در کشورهایی که اکثریت سنی دارند مطالبه خواهد کرد، ایران مطامع امپریالیستی خود را با حس ناسیونالیستی ایرانی به اضافه مذهب شیعه مخلوط نموده و به سرعت در حال نفوذ در جهان اسلام است. وی می گوید چهل و هفت سال قبل که از مصر خارج شده هیچ شیعه ای را در آن کشور نمی شناخته ولی امروز چند درصد از کل جمعیت 80 میلیونی مصر را شیعیان تشکیل می دهند و در اطراف قاهره چند صد هزار شیعه زندگی می کنند که بعضاً از مهاجران عراقی هستند، البته آقای قرضاوی فراموش کرده فاطمیون که مروج مذهب شیعه بوده اند در مصر مستقر بوده اند. این در حالی است که در حال حاضر تشیع در مصرع سودان و کشورهای دیگر در جنوب شرق آسیا و آفریق طرفداران بسیاری پیدا کرده است و این درست نیست که بگوییم ایران است که به دنبل گسترش تشیعدر این نقاط از جهان است.

هر چند قرضاوی بیش از چهل و هفت سال که موطن اصلی خود را ترک کرده اما شاید این اظهاراتش از آن روی است که فرزندش عبدالرحمن یوسف قرضاوی اخیراً مذهب تشیع را اختیار کرده و این موضوع موجب خشم شدید وی شده است.

عبدالرحمن فرزند قرضاوی از سرشناس ترین شاعران عرب است و در روزهای اخیر سایت وی مسدود شده است، این در حالی است که فرزند قرضاوی هیچ وقت تصویری از پدرش را روی سایت خود قرار نداده بود. البته دانشگاه الازهر بیانیه صادر کرد که در ان به فتوای رییس وقت دانشگاه (شلتوت) در 1959 که تشیع را از شاخه های آغازین دین اسلام دانسته، اشاره کرده است. همچنین طارق البشیری، متفکر میانه روی جهان اسلام نسبت به این اظهارات اعلام کرده است که: "نمی دان چرا وی (قرضاوی) به فکر آتش افروزی بین مجموعه امت اسلامی افتاده است؟" وی اظهارات قرضاوی را خطرناک و فاشیستی دانسته "سعی می کند اکثریت سنی را علیه شیعه در جهان اسلام بشوراند. به حدی که امروز شاهد هستیم این تفکر در عراق کشتن برادران مسلمان شیعه و سنی را عبادت قلمداد می کند؟" انتخاب مذهب برای همه مردم جهان و مسلمانان آزاد است و با دیکتاتوری نمی توان یکی را بر دیگری مسلط کرد. قرضاوی باید از جهان اسلام عذر خواهی کرده و انچه را که گفته است اصلاح کند، او از پیشرفت مذهبی نگران است که پیروانش در لبنان آبروی برباد رفته عربها را خریدند و از سویی در پشتیبانی واقعی و عملی از ملت مظلوم فلسطین همیشه راست قامت بوده اند.

سفیر پیشین ایران در عربستان و دبیر کمیته بین الملل حزب اعتماد ملی

 

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٥٨   نفر