اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

 

آرزو هایی که بر آورده شد// در حاشیه سفر هاشمی رفسنجانی به عراق

 

 

توقع از دست اندركاران مطبوعات و راديو و تلويزيون آن بود كه درباره سفر بي نظير آيت الله هاشمي رفسنجاني به عراق بيشتر اطلاع رساني و تحليل و تفسير نمايند. از روز پيروزي انقلاب اسلامي صدام و حزب بعث بناي ناسازگاري و اخلال در وضعيت رو به ثبات انقلاب اسلامي را داشتند كه با شروع اذيت و آزار و زندان و به شهادت رساندن طلاب و روحانيون نجف اشرف بخصوص آيت الله شهيد سيد محمد باقر صدر و سفاكي و ددمنشي اين رژيم جنايتكار به اوج خود رسيد و باعث سردي روابط و تنش هاي فراوان بين ايران و عراق گرديد. صدام كه مي ديد نمي تواند با جنايت و قتل دهها هزار نفر از مبارزان عراقي و شكنجه و زندان كردن بزرگان دين به اهداف شوم و پليد خود برسد به فكر ايجاد درياي خون بين دو ملت مومن و رشيد ايران و عراق افتاد و با حمله ناجوانمردانه از طريق زمين دريا و هوا به جمهوري اسلامي به نيات پليد خود جامه عمل پوشيد . اين ديكتاتور خشن و مغرور با تحميل 8 سال جنگ بهترين جوانان عزيز مومن و انقلابي را از ايران گرفت . آنان به اعلي عليين شتافتند و باعث عزت و سرفرازي ايران اسلامي گرديدند و به صداميان و مرتجعين عرب و غرب و اروپا فهماندند كه تجاوز به يك انقلاب مردمي بهاي سنگيني دارد. دفاع جانانه رزمندگان اسلام باعث گرديد حزب بعث عراق به اهداف خود نرسد. امام عزيز كه با قبول قطعنامه آنرا تشبيه به جام زهر نمودند و پايان جنگ را اعلام فرمودند « جمهوري اسلامي و مسئولان پرهيزكارش جز دفاع كار ديگري انجام ندادند » و مقابله به مثل را هم با سختي انجام مي دادند. اساسا ايران به دنبال كشورگشائي نبود و طمعي به خاك عراق نداشت ولي نمي توانست نسبت به ظلم بي حد و حصر به شيعيان بي تفاوت باشد.
آيت الله هاشمي رفسنجاني كه معروف به اتخاذ تصميم هاي بزرگ و ماندني است تصميم گرفت به دعوت رسمي رئيس جمهوري عراق جواب مثبت بدهد. به ايشان گفتند اين سفر پرمخاطره است وامنيت ندارد چون باقيمانده بعثي ها و القاعده فعال هستند و شما فرمانده بزرگ دفاع مقدس حضرت امام خميني هستيد به اضافه اين سفر اعلام شده مسئولين بزرگ ديگر كشورها مخفيانه مي آيند و مي روند و بعدا سفرشان را اعلام مي كنند. يك هفته است كه مطبوعات و راديو تلويزيون ها از سفر شما صحبت مي كنند زيرنويس هاي تلويزيون ها از اهميت سفر و پيامدهاي احتمالي آن سخن مي گويند ولي رياست مجلس خبرگان و مجمع تشخيص مصلحت نظام كه با آمدن اسم كربلا بي قرار مي شد چون به آرزوهايش در عراق رسيده بود. كسي كه سالها شب روز با فرماندهان شجاعش در بيابانهاي جنوب غرب در دفاع از وطن و بدنبال باز شدن راه زيارت سيد شهيدان بود امروز مي بيند كه به آرزوهايش جامه عمل پوشيده شده صدام كه عراق و ايران را تخريب و منطقه را به آتش كشيد امروز نابود شده و بعثي ها توان عرض اندام ندارند. هاشمي هم همين را مي خواست كه مردم عراق از دست بعثي ها نجات پيدا كند ما كه چشم طمع به خاك عراق نداشتيم . هاشمي مي خواست حكومت اكثريت مردم در عراق پايه گذاري شود خوشبختانه شيعيان تا حدود زيادي در حكومت حضور يافته اند چون اكثريت مردم عراق را شيعيان تشكيل مي دهند.
توجه به مرجعيت هم ديگر آرزوي وي بود كه بحمدالله مرجعيت عاليقدر و رشيد شيعه در مصدر امور است و براين اساس اين سفر بسيار پيروزمندانه است .
مسئولين حكومت عراق به آقاي هاشمي گفتند اگر امروز ما در عراق هستيم شما در اين كار سهم بزرگي داريد. ايران و شما شرايط مبارزه باصدام را براي ما فراهم كرديد. ما واهمه نداريم كه بگويند ايران در عراق هوادار دارد. مگر آنها وقتي اتحاديه اروپا را شكل دادنداز كسي اجازه گرفتند. ما مي خواهيم با ايران متحد شويم چون دين و آئين و مذهب و فرهنگ ما يكي است . آنها براي ما بمب مي آورند ولي شما مدرسه مي سازيد و عتبات عاليات را مرمت مي كنيد و توسعه مي دهيد پس حضور شما مثبت است اساسا جمهوري اسلامي عمق استراتژيك جمهوري عراق است .
ديگري مي گويد سفر به عراق و زيارت عتبات حاكي از لطف و هديه الهي در انتقام از ستمگران ديكتاتور و وعده خداوند در سرنگوني باطل و پيروزي حق بود.
يكي از نخبگان عرب حضور آقاي هاشمي رفسنجاني به عنوان فرمانده 8 سال دفاع مقدس در جنگ تحميلي و قدم گذاشتن در سرزميني كه صدام و بعث حاكم بودند و استقبال رسمي و سان از نيروهاي سه گانه ارتش بوسيله ايشان را آنگونه توصيف مي كند كه جام تلخ زهري كه امام راحل به هنگام پذيرش قطعنامه نوشيد به شهدي شيرين تر از عسل تبديل شده است .
آگاهي و درايت بي نظير آقاي هاشمي در هنگامه هاي زيادي كه كشتي مملكت دچار طوفان شده اما او اين كشتي را از غرق شدن نجات داده كه حاكي از دورنگري و دلسوزي اين مرد بزرگوار و از نعمات الهي بر مردم ايران است . او با هوشياري و دقت عمل دور از شعارهاي دشمن آفرين با انديشه به سرنوشت مردم و انقلاب حركت مي كند. اي كاش فرصت طلبهاي تازه به دوران رسيده قدر اين يار ديرين امام و رهبري كه در گفتار و كردارش منافع ملي كشور را لحاظ مي نمايد مي دانستند و مانند بعثي هاي عراق جلوه هاي ماندني سفر را كمرنگ نمي كردند.

 

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٤٦   نفر