اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

 

حاشیه ها و دستاردهای یک سفر

·         محمد رضا نوری شاهرودی

سفر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام   به عربستان سعودی دارای حاشیه های جالب و البته دستاوردهای مهمی بود.

1-    حاشیه ها: برای اولین بار در تاریخ شیعه در یک نشست بین المللی و جهانی یکی از یاران صدیق و شاگردان نستوه امام خمینی و هم سنگر و صمیمی مقام معظم رهبری به تبیین مسایل مهم اسلامی و مواضع به حق ایران عزیز برای بیش از 800 نفر از علماء، اندیشمندان و فرهیختگان که از سراسر دنیا در محیط وحی الهی در کنار مکه مکرمه جمع شده بودند، می پردازد و باز برای اولین بار سه کانال تلویزیون عربستان به صورت زنده به اضافه ده ها کانال عربی و انگلیسی سخنان ریاست مجلس خبرگان رهبری را پخش کردند. ده ها روزنامه که در مجموع بیش از یک میلیون تیتراژ داشتند عکس و سخنرانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتشر نمودند. عمده سایت های خبری و اینترنتی اذعان نمودند که کنفرانس گفت و گوی ادیان با وجود آیت الله هاشمی رفسنجانی و سخنرانی جامع و مستدل وی شکل واقعی به خود گرفته است. اولین باری بود که هیات ایرانی مسافر عربستان این گونه از استقبال مسوولان آن کشور برخوردار می شد. پادشاه عربستان سعودی تمام امکانات کشورش را برای موفقیت هیات ایرانی به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخصی مصلحت نظام و رییس مجلس خبرگان بسیج کرده بود، البته نباید فراموش کرد که صدق و صفای اخلاقی آقای هاشمی رفسنجانی موجب شده تا پادشاه عربستان بنا بر علاقه شخصی ای که نسبت شخص ایشان دارد ارتباط نزدیکی را با وی برقرار کند. حقیقت آن است که عربستان سعودی از وجود عده ای از افراطیون وهابی که باعث تشنج و ایجاد کینه و نفاق در آن کشور شده اند رنج می برد و نسبت به فتاوای تفرقه افکن موضعی منفی دارد. دولتمردان سعودی به خصوص شخص ملک عبدالله که این افراطیون را قبول ندارند و عموما‍ از آنها بیزاری می جویند با تدارک کنفرانس گفت و گوی ادیان به دنبال اعتدال در روش و منش علمای دین هستند که به جای تندروی های جاهلانه از تسامح و ظرفیت بالای اسلام سخن بگویند. ملک عبدالله با دعوت از آیت الله هاشمی رفسنجانی و استقبال با شکوه و به یادماندنی از وی و قرار دادن ایشان در جایگاه ریاست می خواهد به تندروی های سلفی بفهماند که باید در مساله وحدت جهان اسلام، جایگاه شیعه فراموش نشود و آنان واقعیتی هستند که باید حضورشان در معادلات پیرفته شود. بر این اساس باید از رویکرد جدید عربستان استقبال شود و از وجود گوهر بار این بازوی توانمند نظام اسلامی ایران برای پیشبرد روابط با دولتمردان سعودی استفاده گردد. با اذعان و اعتراف عمده شرکت کنندگان در کنفرانس، سخنران ایران توانست در مدتی کوتاه جامع ترین مسایل مورد ابتلای کشورهای اسلامی را بازگو کند.

2-    دستاوردها: اهمیت حضور ایران در این کنفرانس و سفر هیات ایرانی به عربستان به اندازه ای بود که دیگر کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس بارها اذعان داشتند بدون حضور ایران گفت و گویی کامل انجام نمی شد. آنان اظهار داشتند که هاشمی رفسنجانی رییس هیات ایرانی حاضر در این کنفرانس با صراحت لهجه و بسیار صریح و روشن مشکلات دنیای اسلام را مطرح کرد. مساله تجاوز به عراق و افغانستان و مسایل مردم فلسطین و لبنان از جمله مواردی بود که در مذاکرات مطرح گردید و به بحث درباره آنان پرداخته شد که در این میان هیات ایرانی با صراحت و صداقت راه حل های مورد نیاز برای رفع مشکلات را طرح کرد. هیات ایرانی و عربستان مذاکراتی را با یکدیگر داشتند که در تمام این مذاکرات سعودی ها به دنبال علل موضوعی بودند و آن اینکه چه مسایلی باعث می شود تا روابط میان ایران و عربستان از حالت رکود خارج شود و برای تقویت نقاط قوت و حذف نقاط ضعف راهکارهایی را مطرح کردند.

اهمیت حضور ایران و آقای هاشمی رفسنجانی که نه تنها جایگاه سیاسی بلکه وجه شخصیتی ایشان مورد توجه قرار می گرفت به حدی بود که موضوعات چهارده گانه ای که از سوی ایشان در کنفرانس مطرح شد، به عنوان منشوری برای کنفرانس آینده مد نظر قرار گرفت و حتی از آقای هاشمی رفسنجانی درخواست شد تا نماینده ای را به عنوان نماینده خودش برای حضور در هیاتی که جهت ادامه گفت و گو تشمیل می گردد معرفی کند و از نظرات ایشان نیز در پیشبرد دموکراسی از راه گفت و گو بود و همواره بر این تاکید می شد که باید اختلافات طایفه ای و مذهبی از بین برود و توسعه روابط اقتصادی جایگزین آن شود و تمام این موارد در نگاه به آینده خلاصه می شد. آقای هاشمی نیز بر این نظر هستند که گفت و گو در کنار خانه خدا و محوطه وحی پروردگار نشان دهنده این است که تمامی دوستان به این باور رسیده اند که "گفت و گو" تنها راه حل مشکلات است که تمامی ملت ها و دولت ها می توانند برای برقراری و ثبات صلح و برادری آن را سر لوحه کارهای خود قرار دهند. در جمله ای کوتاه می توان دستاودرهای این سفر را چنین تعریف کرد که برای پیشبرد روابط دو جانبه در زمینه های اقتصادی و سیاسی و ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات جهان اسلام توافق هایی حاصل شد که قابل توجه می باشد. شاید یکی از مسایلی که می تواند نشانگر حصول توافق هایی باشد احترامی بود که برای زائران ایرانی قائل شدند و برای اولین بار بود که درهای بقیع به روی زنان مسافر مکه باز شد.

·         رییس کمیته بین الملل حزب اعتماد ملی

 

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٢٢   نفر