اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426


امارات متحده بويژه دبي در سال هاي اخير به عنوان يك مركز تجاري و تفريحي مورد توجه برخي ايرانيان قرار گرفته است بطوريكه سالانه بيش از يك و نيم ميليون نفر از ايران به آنجا سفر مي كنند. حكومت دبي نيز با ايجاد دولت الكترونيك امكان سفر اعم از اخذ ويزا و هواپيما را در اختيار مسافران قرار داده و با رزرو بليط دريافت ويزا را امكان پذير نموده است .
اين روزها هزينه سفر به دبي با برخي از سفرهاي داخلي برابري مي كند ضمن آنكه برخورداري از جذابيت هاي بازرگاني و تجاري باعث شده ميل بدان سرزمين در ميان برخي ايجاد شود. از طرفي دبي و امارات متحده دروازه هاي خود را در دهه اخير به روي سرمايه گذاران خارجي باز نمود و اين امر موجب هجوم سرمايه بخصوص سرمايه تجار ايراني بدان سو گرديد بطوريكه هم اكنون 25 الي 30 درصد مراودات تجاري آن توسط ايرانيان انجام مي پذيرد.
سفر دريائي بين بنادر ايران تا امارات كمتر از 45 دقيقه به طول مي انجامد و اين باعث گرديده . كه بيش از 7 هزار و 73 شركت در 31 رده تجاري از املاك و مستغلات تا بانكداري و بورس فعاليت داشته باشند . طبق آمار تا اوائل سال 86 حدود 300 ميليارد دلار توسط 400 هزار تاجر ايراني به اين كشور منتقل شده است .
بين 20 تا 30 درصد كل معاملاتي كه در حوزه املاك دبي انجام مي شود به تجار ايراني اختصاص دارد . سهم عمده اي از بازار املاك اعم از برج ها و آسمان خراش ها به ايرانيان تعلق دارد . وزارت اقتصاد و بازرگاني امارات اعلام نموده كه سرمايه گذاري ايرانيان فقط در سال 86 بالغ بر 760 ميليون دلار بوده است كه در سرمايه گذاري پس از انگليس ژاپن هند و امريكا ايران پنجمين كشور سرمايه گذار در اين كشور عربي است .
شهرداري دبي در يك سرشماري و تحقيق در مورد مديران و كارفرمايان شركت هاي خصوصي گفته است كه ايرانيان 48 1 درصد مديريت ها را بعهده دارند. مطبوعات امارات با هنر تبليغات تلاش وسيعي را در جذب سرمايه هاي ايران و تسريع فرار سرمايه هاي كشورمان به دبي را انجام داده اند بطوريكه شهر ابوظبي نيز بعد از دبي ميزبان سرمايه هاي ايراني بوده است
روزنامه البيان چاپ امارات مي نويسد : « دبي براي جوانان ايراني بهتر از امريكاست . » و مي افزايد : از سه چهار سال گذشته كه خريد و فروش مسكن براي اتباع خارجي آزاد شده استقبال ايرانيان براي سرمايه گذاري در بازار مسكن بورس و خريد سهام شركت هاي بزرگ اماراتي زياد شده بطوريكه ايرانيان بندر جبل علي را به صورت زيبائي ساختند و نقش مهمي در آبادي ريگزارهاي گرم اين كشور و بندر داشتند. »
مطبوعات امارات نجات بحران اقتصادي دبي در سال 84 را بوسيله ايرانيان دانستند و اعلام نمودند كه اگر همت ايرانيان نبود اقتصاد دبي در آن سال نابود مي گشت . ايرانيان با ثبت بيش از 2800 شركت معاملاتي و خريد و املاك رونق عجيبي را در اين بازار براه انداختند .
موسسه مطالعاتي ارتباط آزاد مي گويد در 10 ماه گذشته تجارت بين ايران و امارات به 7 ميليارد دلار رسيده است . اكنون بازار مالي دبي با وجود سياست گذاري انگليسي ها تحت تاثير بحران اقتصاد جهاني قرار گرفته بطوريكه بورس دبي در بين بورس هاي كشورهاي عربي بيشترين كاهش را داشته و شاخص آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته 67 درصد كاهش داشته است .
مثلي است كه مي گويد « سرمايه ترسوست و بدنبال جاي مطمئن مي گردد. » براين اساس اولين مولفه سرمايه گذاري امنيت است . يعني سرمايه بجائي مي رود كه ريسك كمتر و سود بيشتر وجود داشته باشد. در حقيقت كم ثباتي در سياست هاي اقتصادي ايران و تغيير روزمره قوانين و برخي جهت گيريهاي ديپلماتيك امنيت سرمايه گذاري در ايران را كاهش داد و باعث شد كه با توجه به امكانات تجاري و ايجاد شرايط و تسهيلات مناسب دبي كه موقعيت خوبي از نظر رفاهي و اجتماعي داشت و توانسته بود امكانات تكنولوژي روز دنيا را در آنجا فراهم نمايد و سياست عمومي با قوانين ثابت و بي دردسر و مقررات تشويقي و ايجاد زيربناهاي متناسب را فراهم نمايد باعث شد سرمايه ها به آن امارات نشين سرازير شود . البته فرهنگ مشترك نزديكي راه ناامني در بورس امريكا بعد از 11 سپتامبر وجود موسسات و بانكهاي جهاني هم در سرعت سرازير شدن سرمايه هاي ايراني به سوي امارات موثر بود. كارشناسان اقتصادي مي گويند اگر بحران جهاني اقتصادي نبود دبي به دليل اشباع شدن سرمايه گذاري و حجم زياد ساخت و ساز بزودي وارد بحران مي شد.
عليرغم آنكه دولت امارات اعلام كرده تمام طرحهاي درحال اجرا را تضمين مي كند ولي از شروع طرحهاي جديد جلوگيري خواهد كرد نتوانسته نگراني سرمايه گذاران ايراني را كه بشدت نگران سرمايه هاي خود هستند برطرف كند; ايرانياني كه چند دستگاه آپارتمان در دبي خريده اند حالا نمي توانند آنرا به نصف قيمت اوليه به فروش برسانند.
بنگاههاي املاك كه به دليل هجوم سرمايه گذاران ايراني ثروت هنگفتي بدست آورده و با استفاده از شبكه تلويزيونهاي ماهواره اي ايراني خارج از كشور با تبليغات دروغ و غيرواقعي در نابودي ثروت ايرانيان نقش بسزائي داشتند اكنون به گوشه اي خزيده اند.
بحران فعلي جهاني بورس دبي را مانند « بادكنكي » تركانده و وضعيت آن بتدريج وخيم تر مي شود بطوريكه كارشناسان اقتصادي مي گويند اين بحران در سال 2009 ميلادي هم ادامه خواهد يافت .
توصيه به هموطنان عزيز آنست كه با توجه به آينده مبهم بحران اقتصادي با قبول ضررهاي وارده هرچه سريعتر سرمايه هاي خود را به وطن انتقال دهند چون هيچ پلي براي آينده مطمئن در امارات وجود ندارد ضمن آنكه اين چراغ سرمايه به خانه وطن رواتر از خارج و بيگانه است . آنچه بايد باعث هشدارو عبرت مسئولين و كارگزاران نظام باشد اينست كه چرا محيط سرمايه گذاري در كشور امنيت لازم را ندارد چرا قوانين سرمايه گذاري ثابت و پايدار نيست چرا امكانات تسهيلات و بانكداري الكترونيك فراهم نشده است چرا زيرساخت هاي مناسب و مطمئن بوجود نيامده و دهها چراي ديگر.
و چرا با بودن كيش زيبا كه از تيرماه 1368 به عنوان منطقه آزاد تجاري و صنعتي ثبت شده بايد از نظر رشدو توسعه اين همه با دبي فاصله داشته باشد
.

محمدرضا نوري شاهرودي

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٢٤   نفر