اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

سرانجام تظاهرات حامیان حزب الله و مخالفان دولت آقای سنیوره با حضور صدها هزار نفر و به طور بسیار وسیع و گسترده و باشکوهی که در تاریخ لبنان بی سابقه است در مرکز اداری بیروت تحت عنوان «تجمع و تحصن باز» برگزار گردید. هدف از این نمایش قدرت که با نظم و برنامه ریزی بسیار دقیق همراه بوده استعفا و کنار رفتن دولت سنیوره و تشکیل دولت وحدت ملی است حتی طرفداران دولت هم فکر نمی کردند که چنین جمعیت میلیونی به پشتیبانی از حزب الله و هم پیمانان او به خیابانها بریزند. طرفداران گروه 14 آذار که حامیان سنیوره هستند پس از مشاهده سیل عظیم مردمی در بحرانی عمیق فرو رفته اند تا جائی که آقای سنیوره خواستار بازگشت وزرای مستعفی و مذاکره با روسای مخالفان گردید.

اصل مشکل حزب الله با دولت سنیوره بی تفاوتی دولت در جنگ 33 روزه لبنان است که مدافعان مقاومت در برابر تهاجم وحشیانه اسرائیل برای حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی لبنان آنچنان از خود فداکاری و گذشت نشان دادند که وزیر خارجه اسرائیل از روی ناچاری اذعان نمود که حزب الله قابل شکست و هزیمت نیست. اسرائیل که در میدان های نبرد، خود را در مقابل دلیرمردان مقاومت کوچک و زبون دیده بود، با زیر پا گذاشتن ساده ترین مقررات بین المللی و جنگی به خانه های مردم بی دفاع حمله می کرد به طوریکه اکثر آپارتمان های شیعه نشین ضاحیه مورد تجاوز هواپیماهای دشمن قرار گرفت ضمن آنکه مراکز اجتماعی و دینی، حسینیه ها، مساجد مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها و جمعیت های امور خیریه هم از این تجاوز ددمنشانه مصون نماندند.

اسرائیل برای آنکه مردم لبنان پس از جنگ نتوانند به کار و تلاش و خود که عموماً در زمینه کشاورزی و محصولات باغی است ادامه دهند. برخلاف همه موازین بین المللی با بمب های خوشه ای و فسفری باغ ها و مزارع کشاوزان لبنام را بمباران و آلوده نمود. حقیقت آن است که با توجه به ابزار و ادوات نظامی و هواپیمایی مدرن و جاسوسی و رادارهای پیشرفته و تانکهای غول پیکر و ارتش منظم و امکانات مالی فراوان و پشتیبانی لجستیگی و مادی امریکا و چراغ سبز برای نابودی خانه و کاشانه مردم که در اختیار اسرائیل بود، جوانان حزب الله با تاسی به مقتدایشان تاریخ عاشورا را زنده کردند و اسرائیل را آنچنان شکست مذلت باری دادند که بیشتر شبیه به یک معجزه است تا یک کار نظامی و چریکی. از طرفی توانستند آبروی بر باد رفته چندین دهه اعراب و زمام دارانشان را باز گردانند و با آنان عزت و سرفرازی عطا نمایند. دولت سنیوره به جای درس گرفتن از این همه آزادگی و از خود گذشتگی جوانان برومند و مومن لبنان با تسلیم شدن در برابر توطئه های استکبار و آمریکا ، عملاً زمینه انزوای حزب الله و حتی خلع سلاح آنان را فراهم می نمود که با نمایش قدرت مردمی تجمعات میلیونی، جهان متوجه قوت ها و ضعف ها در لبنان گردید. از این رو بلافاصله نیروهای وابسته و در طلیعه آن آقای ولید جنبلاط که به عدم پایبندی به توافقات سیاسی و تلون مزاج شهرت دارد، در مصاحبه مطبوعاتی با بددهنی و توهین به رهبر حزب الله ایران را مسبب اختلافات لبنان قلمداد نمود و در یک موضع گیری نابخردانه با حمله به نماز جمعه و حمل سلاح بوسیله خطیب جمعه، بی دانش و جهل خود را نسبت به احکام فقهی به نمایش گذاشت. آقای ولید جنبلاط که روزی از مدافعان سر سخت سوریه بود با یک چرخش سیاسی پس از خروج نیروهای سوریه از لبنان، سوریه و ایران و حزب الله را مانع از برگزاری دادگاه بین المللی قتل رفیق حریری معرفی کرد.

جنبلاط برای پوشش بر روی مفاسد کلان اقتصادی خود و همسرش با توهین به ایران به یکی از چهره های شاخص وابسته به سفارت آمریکا در لبنان تبدیل شده و همیشه با ایجاد دشمن فرضی به ایران و نیروهای مترقی برای حفظ موقعیت خود حمله می کند. البته مشکل ولید جنبلاط حضور باشکوه و بی نظیر مردم در خیابان های بیروت است و یاوه گوئیهای وی در این راستا ارزیابی می گردد. از طرف دیگر آمریکا و اعراب وابسته با اظهار نظرهائی ، آغاز یک پروژه تبلیغاتی و سیاسی علیه ایران کلید زدند.

حسنی مبارک در دیدار با وزیر خارجه روسیه با متهم کردن ایران به دخالت در امور لبنان گفت این موجب دخالت کشورهای عربی در امور لبنان خواهد شد. ملک عبدالله پادشاه عربستان هم در یک تماس تلفنی از دولت بی پایگاه سنیوره حمایت کرد و وزیر خارجه انگلیس و کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه هم برای تسلی به آقای سنیوره به دیدار وی شتافتند. اما سنیوره به خوبی می داند که لبنان مزرعه اختصاصی وی نیست باید همه گروهها و احزاب سیاسی در دولت مشارکت داشته باشند. باید الویت اول دولت، بازسازی خرابی های جنگ باشد و البته ملت لبنان مصمم است راه خود را برای انجام تغییر دولت ادامه دهد و قطعاً همانند جنگ 33 روزه، این بار هم پیروز خواهد شد.  

 

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٢٠   نفر