اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

من بدین مضمون شنیدم وقتی حضرت امام (ره) از فاجعه مکه به شدت نگران و آزرده خاطر شده بودند و آن بیانیه تاریخی را علیه حکومت سعودی صادر کردند، روابط ایران و عربستان کاملا به سردی گرایید به طوری که روابط قطع شد و حج برای چند سالی تعطیل گردید. حضرت امام (ره) در ملاقاتی با آقای دکتر ولایتی فرموده بودند که شما باید به دنبال آن باشید که از راه‌های گوناگون دیپلماسی را فعال کنید و حج را راه بیندازید و نگذارید مردم از واجبات خود عقب بیفتند. من طلبه وظیفه‌ای دارم و شماها وظیفه دیگر دارید. امام خمینی(ره) جایگاه و حساسیت خود را نسبت به آنچه که در جهان اسلام می‌گذرد تبیین نمودند و اعلام فرموده بودند، من به دلیل مسوولیت ‌ها و وظیفه شرعی چیزی می گویم که باید ولی آن دلیل نمی شود که شما هم همه راه های دیپلماسی را بر روی خود ببندید. حقیقت آن است که آمریکا به دلیل مشکلات حضور نامشروع خود در عراق و مقاومت سر سختانه‌ای که در آنجا با آن روبه رو است در گرداب و باتلاق عمیقی دست و پا می‌زند. مخارج و هزینه‌ 500 میلیارد دلاری و کشته شدن روزانه سربازان آمریکایی و نیروهای متحد آنان نه تنها به رشد تروریسم پایان نداده بلکه باعث تجمع افراطیون مذهبی و سازمان القاعده در عراق گردیده که آینده مبهمی برای عراق و منطقه ترسیم می کند.

آمریکا که به خاطر غرور و حالت استکباری خود نمی خواهد از گزارش جیمزبیکر مبنی بر استمداد از ایران و سوریه برای حل مشکلات عراق کمک بگیرد، این بار با دسیسه‌های گوناگون درصدد ایجاد جنگ مذهبی در عراق است. اگر آمریکا در ظاهر به دنبال حل مشکلات طایفه‌ای در عراق است ولی عملکرد و استراتژی نظامی‌اش در شهرها و استفاده از منطق زور برای ایجاد آرامش عملا باعث دو دستگی و اختلاف جنگ مذهبی گردید. و از طرفی با بزرگ‌‌نمایی و دروغ پردارزی در مورد حضور و سایه ایران در عراق، کشورهای منطقه را بی جهت نگران ساخته، تا حدی که کشورهای منطقه اخیراً از خود واکنش‌های خصمانه‌ای علیه ایران نشان داده‌اند.

پس از ملاقات بوش و بلر، نخست‌وزیر انگلستان با سفر به کشورهای منطقه با ترساندن آناز از مسایل اتمی صلح‌آمیز ایران آنان را تشویق و ترغیب نمود که جهت تشکیل جبهه واحد در مخالفت با ایران اقدام نمایند البته هیچ‌کس از انگلیس با آن سابقه تاریخی و استعماریش جز ایجاد تفرقه و دشمنی و جنگ و خونریزی انتظار ندارد. آنان در ابوموسی و تنب‌ها که حق مسلم ایران بود با کشور همسایه امارات آن اختلاف را به وجود آوردند.

پس از استقبال هند و پاکستان و خروج نیروهای انگلیسی از آن دو کشور، کشمیر را به صورت مشکل لاینحل از خود به یادگار گذاشت. در آفریقا و مشخصا بین مصر و سودان و شهر حلایب را به عنوان جهت فتنه در آینده ترسیم کرد و از خود به جا گذاشت و ده‌ها مثال دیگر. باید هنر دیپلماسی ایران آن باشد که بلافاصله پس از سفر نخست‌وزیر انگلیس به کشورهای منطقه سفر کند، هیات بفرستد، گفت وگو نماید و فتنه و نفاق زمامداران بریتانیا را خنثی کند.

دیپلماسی کشور باید نگران فاصله‌ای باشد که آمریکا و انگلیس به خاطر شکست خفت‌بار خود می‌خواهند بین ما و اندازه به روابط با جمهوری اسلامی نیاز دارند. اگر ما به موقع و با منطق و دلیل، با این کشورها گفت‌وگو نکنیم، باید شاهد گزافه گویی‌هایی همانند نخست‌وزیر انگلیس باشیم.

                                                                        سفیر سابق ایران در عربستان سعودی

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٧٢   نفر