اقرؤوا القرآن فان الله تعالي لا يعذّب قلباً وعي القرآن. پيامبر اکرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: قرآن را بخوانيد، به درستي که خداوند دلي را که قرآن را دريافته عذاب نمي کند. نهج الفصاحه، ص 80، ح 426

 

زهرای عزیز (س) ما به فدک رسیدیم

امسال از غربت همیشگی قبرستان بقیع در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (ع) خبری نبود چون بانوان ایرانی با حمایت رئیس مجلس خبرگان رهبری وارد آن مزار نورانی شدند و در کنار دیگر زائران مشتاق به مرثیه سرایی و سوگواری یگانه دخت پیامبر اسلام پرداختند .

هجده سال زندگی ، دوران بسیار کوتاهی برای کسی است که لباس هستی به آفرینش او تکوین یافته است . در هیچ برهه ای از تاریخ سراغ ندارم که امت با این سرعت سفارش های پیامبرشان را فراموش کنند و کشتی نجات خود و بشریت آینده را به آتش بکشند . چه شد که فرشته ای معصوم که نگاه او دل رسول خدا را شاد و چهره اش را خندان می نمود ، به این روز افتد که برای جلوگیری از انحراف در رسالت پدر و احقاق حق جانشین مظلومش اینگونه در شبهای تاریک و غریب مدینه به در خانه مهاجر و انصار رود و وصایای اشرف کائنات و غدیر جاودانه را به یک یک آن قوم کینه توز گوشزد نماید ؟!

صبوری و اصرار بر مقاومت و ایثار «ام ابیها» در احقاق حقوق بزرگ مرد تاریخ انسانیت سبب گشت که  نشانه های مرقد مقدسش هم مجهول بماند . بی جهت نیست که در وقتی که نزدیک بود جان از کالبد صاحب ذوالفقار بیرون رود ، او با چشمی گریان و آهی سوزان زمزمه می کند که سنگینی بار مصیبت کمر تاریخ را می شکند چه رسد به تنهائی و غربت و بی کسی علی .

محنت تاریخی وارثان بحق پیامبر از ساعتی آغاز شد که اهل بیت را از مراتب و درجاتی که خداوند برای آنان در نظر گرفته بود ، پائین کشیدند و نگذاشتند فضائل و مناقب و سیره کوثر کائنات هستی و الگوی زندگی همه زنان گیتی به منصه ظهور برسد .

عبادت و پرستش خالق هستی از سجده ها و قنوت های دخت پیامبر مفهوم و معنا گرفته است . آن تندیس رضا که با صبر و بردباری و اشک های سرشار از معنویت و مظلومیت ، تاریخ تشیع را در نشئه تکوین نگاشته است . او شجره طیبه ای است که با اخلاق و عرفان و عفاف و حمایت از ولایت با آن شجاعت و شهامت ، آموزه چگونه زیستن را به پیروان خود ارزانی داشت و تاریخ را جوش و خروش بیشتری بخشید . هر فصل از زندگی اش ، کتابی مرصع و وزین است که نیاز به کاوش و تحقیق و قرائت دقیق دارد .

سردار بزرگ کارهای ماندنی تاریخ ایران ، که دوستی و آشنائی با وی جزء افتخارات زندگی ام محسوب    می شود و و گذشت ایام ، این ارادت قلبی را مضاعف نموده پس از یک سخنرانی بی نظیر که مستقیم برای اولین بار از همه کانال های عربستان سعودی در حضور بیش از 800 هزار نفر از دانشمندان ، علما ، فقها و صاحبان فکر و فتوا پخش می شد مبانی نظری ، عملی و علمی اسلام را در محور های چهارده گانه تبیین نمود که اینجانب در مقاله ای جداگانه آن را به رشته تحریر درآوردم . (روزنامه جمهوری اسلامی 20/3/87)

آیت الله هاشمی رفسنجانی در مدینه تصمیم گرفت موقعیت جغرافیائی «فدک» که میراث قطعی همان سادات است را زنده کند و با عزمی راسخ با اتومبیل برای رسیدن به مقصود بیش از 260 کیلومتر از شهر مدینه منوره بسوی استان «حائل» را درنوردید و به شهر «حائط» و «حویطه» که به گفته آیت الله شیخ محمد علی عمری رهبر شیعیان مدینه همان «فدک» است ، رسید .

در شهر حائط فرماندار و مسئولین این شهر به استقبال مهمان ویژه خود آمده بودند . آقای نایف فرماندار شهر گفت : اینجا فدک است و الان قدیمی ها هنوز به آن فدک می گویند . شهر حدود 35 هزار نفر جمعیت دارد ولی جمعیت کل منطقه به اضافه روستا نشینان و عشایر کوچ نشین به صد هزار نفر می رسد .

فرماندار ، مردی را معرفی کرد که «محمد عبدالرحمن جابر» نام داشت تا توضیحات لازم را بدهد .

آیت الله هاشمی از او پرسید چرا به این منطقه فدک می گویند ؟

- عبدالرحمن جابر : چون پیامبر اکرم آنرا به حضرت فاطمه بخشید .

آقای هاشمی رفسنجانی : چرا پیامبر آنرا به حضرت فاطمه بخشید ؟

- عبدالرحمن جابر : نظر ما اینست که چون اهالی این منطقه بدون درگیری آنرا به پیامبر اکرم هدیه کردند و پیامبر نیز آنرا به حضرت فاطمه هدیه کردند .

آقای هاشمی رفسنجانی : در این منطقه چه چیزهائی به نام فاطمه وجود دارد ؟

- عبدالرحمن جابر : چشمه های هفت گانه فاطمه ، مسجد فاطمه ، وادی فاطمه و بساتین (باغستان های) فاطمه .

آقای هاشمی رفسنجانی : چرا اسم فدک را عوض کردید و حائط یعنی دیوار می گوئید ؟

جابر : در این منطقه سه دیوار بلند است که به صورت حلقه ، منطقه را احاطه نموده است ، درون دیوارها ، باغ (بستان) فاطمه نام دارد که در «معجم البلدان» یاقوت حمری هم ذکر شده است . مسجدی که الان ترمیم شده ، مربوط به زمان پیامبر اسلام بوده که به مسجد فاطمه معروف است . ما آل جابر هستیم که قدمتی چند صد ساله در منطقه داریم و بیش از دولت سعودی حکمران اینجا بوده ایم .

آقای هاشمی رفسنجانی : مساحت کل فدک چقدر است ؟

جابر : مساحت منطقه فدک 50 در 50 کیلومتر است .

آقای هاشمی رفسنجانی : آب منطقه چگونه است ؟

جابر : فدک دارای هفت چشمه آب بوده که به «عیون فاطمه» معروف است که به دلیل اهمال و بی توجهی به کشاورزی ، آب آن کم شده و شاید علت کمی آب ، حفر چاه های عمیق (آرتزین) در منطقه باشد .

آقای هاشمی رفسنجانی : می خواهم از آب چشمه فاطمه بخورم .

جابر و دیگر همراهان : آقای هاشمی این کار را نکنید چون نمی دانیم وضع آب چگونه است .

آقای هاشمی در حالیکه اشک چشمانش با چشمه فاطمه مخلوط شده بود ، گفت : «آیا بی سعادتی و حیف نیست که انسان تا اینجا بیاید و از چشمه فاطمه سیراب نشود ؟» این جمله باعث شد که قطرات اشک چشمان همراهان نیز در چشمه بریزد .

صدا و سیما باید فیلم فدک را بارها پخش نموده و آنرا به صورت یک سند در اذهان ملت عزیز ایران زنده نگاه دارد .

اساسا ً رادیو و تلویزیون و مطبوعات حداقل در ایام شهادت آن بانوی بزرگ اسلام باید شرح زندگی و مجاهدت های آن اسوه کامل ارزش ها و مقاومت و فضائل اخلاقی که محور هدفمند تعالیم آسمانی و اهل بیت دانا و توانای اسلام است را به صورتی جذاب برای مخاطبان ولایت مدار خود بازگو کنند . آموزش و پرورش باید چکیده ای از زندگی سراسر افتخار این بانوی نمونه الهی که بیشترین قرابت مادی و معنوی در میان زنان جهان با خاتم رسل را دارد برای یادگیری و الگو برداری نونهالان این مرز و بوم در کتاب های درسی قرار دهد و جایگاه بانوئی که سیده زنان عالم بوده و در تولدش مریم و آسیه ، خدیجه همسر با وفای حضرت مصطفی (ص) را کمک می کردند و فرشتگان و زنان بهشتی بر او آب بهشتی می ریختند و برای خدمت به وی بر یکدیگر سبقت می گرفتند و بر این خدمت بر عرشیان و فرشیان فخر می ورزیدند را تبیین نماید .

واقعا ً فاطمه ، جان رسول خدا ، مام ائمه معصومین که تبلیغ و ترویج او با گفتار و کردار ، آموزه هائی چون چشمه جوشان و دریائی مواج و خروشان و شمعی فروزان در گستره زمان برای آبادی دین و ایمان و دنیای خردمندان و ذخیره آخرت هر انسان است .

پیشنهاد آخر آنکه عالمان و رهپویان معصومان و فرهیختگان ، خصوصا ً زنان مؤمن و معتقد این مرز و بوم با افتخار باید نهضت و جنبش «فاطمه شناسی» و «فاطمه پژوهشی» را در دستور کار خود برای جستجو گران مسیر فضیلت و حقیقت قرار دهند که اگر شگفتی زندگانی این خورشید عالم تاب روشن نشود ، همگان مسئولیم .

 

کـل بازديد ها :
١٥٠٩٤٣٠   نفر